POLECANY POST

CYRK FANTAZJA - 5 LAT NA VIDEO

UKRAIŃSKI ŚWIAT CYRKU


Ukraiński
Świat Cyrku



Ukraina, państwo liczące ponad 40 milionów obywateli, słynie z bardzo długiej i bogatej historii sztuki cyrkowej. liczne szkoły, studia cyrkowe oraz kilka stacjonarnych cyrków, sprawiły, że od dobrych kilku dziecięciu lat artyści z tego kraju(do 1990 roku jako Ukraińska ZSRR) są jednymi z najlepszych i najliczniejszych społeczności cyrkowych w Europie a nawet świecie. Dziś są bardzo cenieni w wielu państwach, zdobywają mnóstwo nagród na festiwalach. Cyrk ukraiński słynie z pięknych akrobacji w tym numery grupowe, tradycji, pokazy zwierząt z całego świata oraz za trud i poświęcenie jaki wkładają w to co robią. Ukraina nie należy do bogatych państw a mimo to artyści występujący tam, robią to z pasją i miłością co przyniosło pozytywne skutki dla wielu z nich. Zwykli obywatele Ukrainy cenią sztukę cyrkową i tłumnie odwiedzają cyrki stacjonarne i objazdowe, które nawet poprzez postęp technologiczny prawie wcale nie straciły na wartości a tym bardziej na jakości.


Zapraszam Was w podróż do Ukraińskiego Świata Cyrku!

Zacznijmy od początku. Sztuki cyrkowa na Ukrainie pojawiła się w IX wieku. Wędrowni artyści bawili publiczność do 1797 roku. W tym roku z targów, placy miejskich artyści mogli po raz pierwszy wystąpić w cyrkach i zamieszkać w wozach cyrkowych. Zostały one zbudowane ze starych desek i innych elementów. Cyrki wyglądały jak zwykłe "szopy" a w środku kilka rzędów ławek dla bogatych oraz z tylu odgrodzone taśmą miejsca dla ubogich. Na środku areny stał główny filar utrzymujący konstrukcję. Tak było do roku 1875, kiedy w Kijowie powstał budynek zaprojektowany przez Austriaka Sobbota. Znajdował się przy ulicy Puszkina, był to dwukondygnacyjny kamienny budynek, z licznymi zdobieniami, i naprawdę robił wrażenie. Pierwszy stacjonarny cyrk a raczej początkowo teatr cyrkowy nazywał się "Alcazar" a występowało w nim ponad 60 artystów, liczne balety, clowni, 35-osobowa orkiestra oraz pokazy ponad 40 koni. Niestety radość z tego obiektu trwała rok, przez le zarządzanie zamieniono go w teatr.

Przez następne 14 lat w Kijowie nie było stałego cyrku. Tymczasem w sąsiednich miastach zaczęto otwierać cyrki stacjonarne: 1862 w Odessie, 1868 w Moskwie, 1879, drugi cyrk w Odessie, 1883 w Charkowie, 1888 w Rydze. Kijów, który przeżywał wówczas burzliwy rozwój kultury i gospodarki, nie mógł pozostać w tyle. Władza w Kijowie przeprowadziła konkurs na najlepszy projekt budowy cyrku stacjonarnego. Pierwszy projekt przedstawił słynny Albert Salomonsky, drugi równie dobry projekt zaprezentował Scipio Ciniselli i inni wybitni przedstawiciele świata cyrkowego. Pomimo tej różnorodności projektów Duma(władzaw Kijowie) odrzuciła wszystkie propozycje i postanowiła utworzyć specjalną komisję miejską do budowy cyrku miejskiego. Na jej czele stał znany kijowski architekt George Shleifer.

Kijowski Cyrk 

 Budowę cyrku zlecił zięć gubernatora generalnego   Kijowa Michaił Dragomyrow - Petro Krutikov. Zięć   urzędnika kijowskiego bardziej niż ktokolwiek pasował   do tej roli - był wielkim wielbicielem koni. Tylko 2-3   razy w roku występował publicznie. W 1897 r. Utalentowany trener udał się w trasę po Petersburgu, Moskwie i Odessie. Bilety na jego występy zostały zakupione z miesięcznym wyprzedzeniem, a podczas jego trasy koncertowej w Paryżu odwiedził go były prezydent Francji. Po sukcesie i uznaniu Michaił Krutikow profesjonalnie zajmował się cyrkiem i kierował budową stacjonarnego cyrku w Kijowie. 23 listopada 1903 r. Cyrk został zbudowany na miejscu nowoczesnej ulicy w centrum miasta.

Był to największy w Europie cyrk - ceglany, dwupiętrowy, najnowocześniejszy wówczas tego typu obiekt. Przestronny hol oraz sala z ogromną kopuła nad areną, nowością było oświetlenie elektryczne a na widowni dla ponad 2000 widzów były fotele z obiciami a nie drewniane ławeczki. Jednym słowem niesamowity budynek, o którym nawet na zachodzie rzadko myślano. Widowiska przyciągały tłumy widzów, ceny były przystępne a pokazy biły swoim poziomem wszystkie inne cyrki stacjonarne na terenie Ukrainy i nie tylko. Niestety wojna doprowadziła do tego, że w 1941 roku budynek został rozebrany a w jego miejscu kilka lat po zakończeniu wojny powstało kino.

  W listopadzie 1960 r. Ukończono budowę nowego kijowskiego budynku cyrkowego, który pomieści 1900 widzów. Ten budynek stoi do dziś, sam budynek jest jeszcze większy i okazalszy od poprzedniego oraz jest wolno stojący. W czasach ZSRR cyrki na Ukrainie rozwijały się bardzo szybko, była również pewna cenzura ale to w niczym nie przeszkadzało. Liczba artystów rosła w niesamowitym tempie, podobnie jak w Polsce był to bardzo dobry czas a nawet lepszy.

W 1998 r. Państwowy Cyrk w Kijowie otrzymał status Narodowego Cyrku Ukrainy, co dało mu prawo do bycia głównym cyrkiem Ukrainy. Dzisiaj cyrk ma własnych artystów różnych dyscyplin cyrkowych, zespół baletowy, jeden z najlepszych zespołów na świecie oraz zwierzęta. Ostatnio ulepszono bazę techniczną cyrku, co pozwoliło poprawić jakość artystyczną przedstawień. Dziś wykorzystuje się tam najnowsze technologie a cyrk jest jedna z wizytówek stolicy. Każdy kto odwiedza Kijów obowiązkowo musi zobaczyć spektakl Narodowego Cyrku Ukrainy.
                                   

W 2011 r. Cyrk Narodowy odbyła się jubileuszowa rocznica - 135 lat od założenia cyrku stacjonarnego w Kijowie. Dziś można śmiało powiedzieć, że występy Narodowego Cyrku Ukrainy mogą być wzorem jakości dla innych. Zostało to potwierdzone wysoką frekwencją na każdym z programów.

Kijowska Akademia Cyrku powstała w 1962 roku, rok po otwarciu stacjonarnego cyrku w Kijowie.Jest to jedyna na Ukrainie i w Europie Wschodniej, tego typu szkoła, unikalny Uniwersytet, który kształci artystów cyrkowych i nie tylko. Jest to wiodąca wyspecjalizowana uczelnia wyższa o międzynarodowym znaczeniu a jej absolwenci przynoszą sławę ukraińskiemu i światowemu cyrkowi oraz stają się gwiazdami ukraińskich i zagranicznych aren oraz festiwali.

Akademia sztuki Cyrkowej

W sierpniu 1961 roku na mocy zarządzenia Ministra Kultury ZSRR, kiedy to w siedzibie nowo otwartego kijowskiego cyrku utworzono Narodowe Studio Cyrku i Sztuk Pięknych. Siedziba oraz zajęcia odbywały się w budynku Cyrku w Kijowie. Państwowa szkoła cyrkowa i sztuk pięknych w Kijowie powstała w 1975 roku. Pierwszym dyrektorem szkoły została Nina Konstantinowa Sołodinina. W nowej instytucji powstały dwie filie: cyrkowa, gdzie kształcą się artyści różnych gatunków cyrkowych oraz druga, gdzie kształcą się artyści, choreografii, wokalu i gatunków twórczych. Okres szkolenia został wydłużony do czterech lat. Dzięki remontowi kijowskiego cyrku, od 1988 roku, instytucja przez dziesięć lat nie miała stałej siedziby. Dopiero po remoncie szkoła wróciła do swojego pierwotnego miejsca. W 1999 nowa nazwa to Kijowskie Państwowe Kolegium Cyrku i Sztuki Kolegium przygotowało profesjonalnych artystów w 12 specjalizacjach: akrobatyka cyrkowa, gimnastyka cyrkowa, chodzenie na linie, żonglerka, clownada, clownada muzyczna, pantomima, iluzja i manipulacja, taniec i inne. W 2007 roku Kolegium zostało przekształcone w miejską Akademię Cyrku i Sztuki w Kijowie.
                                         

Wśród osiągnięć absolwentów Akademii jest około 30 medali na Międzynarodowym Festiwalu Cyrkowym w Paryżu "Cyrk Jutra", 8 medali na "Międzynarodowym Festiwalu Cyrkowym w Monte-Carlo", zwycięstwa oraz inne nagrody czołowych festiwali cyrkowych w Chinach, USA, Niemczech, na Węgrzech, Polsce i w innych krajach. Grand Prix i nagrody na festiwalach piosenki BENGIO Festival we Włoszech, "Slavianski Bazaar" w Witebsku, międzynarodowy konkurs "New wave" w Jurmali i "Black sea games".

Absolwenci Akademii wielokrotnie reprezentowali Ukrainę na konkursie piosenki "Eurowizja". Jej absolwenci w 2013 roku otrzymali na "Międzynarodowym Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo" złoto, srebro i brąz, a tym samym Ukraina automatycznie znalazła się w pierwszej trójce najlepszych państw cyrkowych świata.

Akademia od wielu lat prowadzi kampanię informacyjną, która sprzeciwia się rozpowszechnianiu fałszywych informacji dotyczących cyrkowych zwierząt. Akademia wraz z Państwowymi Cyrkami zapewnia zwierzętom najlepsze warunki, nie są one męczone, głodzone czy zabijane jak twierdzą niektóre organizacje. Publiczność na Ukrainie popiera cyrk z udziałem zwierząt i głównie to chcą oglądać w spektaklach. Działania strony cyrkowej są prowadzone w dobry sposób i przynoszą całkiem dobre skutki dla cyrków.

Cyrk we Lwowie

Cyrk stacjonarny we Lwowie został zbudowany w 1969 r. Przez architektów Adolfa Bakhmatova i Michaiła Kanevsky'ego. Jest to budynek z ogromną kopułą oraz z dwoma piętrami umieszczonymi na obwodzie z garderobami, miejscami do ćwiczeń, kasami, restauracją, przedsionkiem a z tylu budynku znajduje się hotel oraz centrum biznesowe. Wejście ma efektowne oświetlenie a napis cyrk jest widoczny z ogromnej odległości. W całej historii cyrk lwowski gościł gości z USA , Kazachstanu , Włoch, Niemiec, Rosji, Białorusi, Kirgistanu i innych krajów. Na arenie często występowali artyści reprezentujący Wielki Moskiewski Cyrk i wiele innych. Na arenie występowali nie tylko klauni, akrobaci, siłacze, ale także trenerzy z egzotycznymi zwierzętami, w tym  krokodylami, żyrafami, lwami , niedźwiedziami, a nawet morsami.  Cyrk posiada arenę, którą można wypełnić wodą.


                                                         

Obecnie w cyrku jest grupa objazdowa pod kierunkiem Tatiany Shakurovej i Igora Petrovtsa. Program koncentruje się na pracy ze zwierzętami. W cyrku znajduje się studio dla dzieci. Arena jest wynajmowana na różne imprezy, takie jak koncerty lub mecze bokserskie. Część artystów występuje ze swoimi autorskimi programami w całej Europie a nawet ostatnio w Polsce. W marcu 2011 w nocy doszło do pożaru, po którym przez rok trwał kosztowny remont a artyści występowali pod namiotem. Od 2016 roku w okolicy cyrku uporządkowano park i otworzono plac zabaw. W ciągu roku cyrk wystawia 5-7 różnych spektakli.

       

Charkowski Cyrk

Cyrk Charkowski jest jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych instytucji tego typu na Ukrainie. Historia cyrku składa się z wielu wspaniałych spektakli i osiągnięć, wielu pokoleń artystów.

Ostatnie ustalenia archiwalne wskazują, że pierwsze ogrzewane drewniane cyrki zaczęły pojawiać się w Charkowie już od wczesnych lat 60. XIX wieku. Pierwsze cyrki miały właścicieli Austriackich oraz Włoskich(Ciniselli). Owe spektakle i twórczość cyrkowe z udziałem takich artystów jak, A.Salamonsky, bracia Nikitina, duet Bim-Boom, bracia VI Durow, I. Pidubny oraz wielu innych, były czymś niesamowitym.

Na początku XX wieku, w 1906 r., Zbudowano Cyrk Grikke, a w 1911 r. Budynek Cyrku Mussoorie (zachowany do dziś). Nowe budynki dały silny impuls do zainteresowania sztuką cyrkową, drewniane budynki odchodziły w zapomnienie. Po rewolucji Charków, jako stolica, nadal miał najwyższy poziom w dziedzinie sztuki cyrkowej. Charkowski cyrk wyszkolił setki artystów w tym największe gwiazdy radzieckiego cyrku. W 1974 r. Cyrk charkowski przeniósł się do nowego budynku, na którego arenie po raz pierwszy zaprezentowano 9 kwietnia. Trudno wymienić wszystkich wielkich artystów, którzy tam pracowali, oto tylko kilka nazwisk: Artyści Ludowi ZSRR Yu. Nikulin, V. Filatov, H. Zaripov, I. Kantemirov, M. Zapashniy, L. I. Shevchenko, Karandash (M. Rumyantsev ), twórcy ludowi Rosji V. Zapashny, M. Shuidin, T. i Y. Kukes, V. Shemshur Y. Avierino, Y. Kuklachev, A. Marchevsky, E. Maykhrovsky, E. Belyauer, S. Ignatov, A. Visetaev , T. Nugzarov, Y. Murdenov, S. Begbudi, Y. Durov, B. Biryukov i wielu innych.

                                  

Od ponad 10 lat spektakle są zatytułowane z nową jakością, główna cecha to kreatywność i zaangażowanie nie zapominając o tradycji i zwierzętach.

Cyrk charkowski pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Charkowa i odwiedzających miasto, gdzie widzowie niezmiennie otrzymują zastrzyk optymizmu, wesołe żarty, oszałamiające sztuczki, i niezapomniane wrażenia.

Doniecki Państwowy Cyrk "Kosmos"

Jest to cyrkowa,teatralna i rozrywkowa instytucja kultury w dystrykcie w Doniecku , podlegająca Ministerstwu Kultury.

Główne działania i cel cyrku to promowanie mieszkańcom sztuki cyrkowej i zachowanie tradycji, przygotowywanie nowych i poprawianie bieżących spektakli cyrkowych, organizowanie festiwali sztuki, konkursów, przeglądów, programów teatralnych i koncertowych itp.

Pod koniec lat 80 XIX wieku pojawił się w Doniecku drewniany budynek cyrkowy. Nowoczesny budynek cyrku, który stoi do dziś został zbudowany w 1966 roku. Młodzi inżynierowie porzucili tradycyjny cyrk z kopułą, stworzyli unikalną konstrukcję z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i widownią na 1850 miejsc. Budynek przypomina ścięty cylinder o średnicy 60 metrów i wysokości 30 metrów.

           

Obecnie cyrk wspiera młodych artystów oraz promuje sztukę cyrkową dla ludzi w każdym wieku.  
W 2016 roku utworzono studium cyrkowe. W ciągu roku cyrk gra 3-5 różnych spektakli oraz prowadzi hotel.

FILMY SPEKTAKLI CYRKU DONIECKIEGO
(każdy spektakl to dwa filmy, są ułożone one poniżej w kolejności: część 1 oraz część 2, niektóre są w całości)

dodane 31.05.2020

Wcześniej dodane








LWOWSKI CYRK



Dokumentalne/relacje



WYWIADY Z UKRAIŃSKIMI ARTYSTAMI



Plakaty:(większość to Cyrk Doniecki)












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz