
Kolejnym człowiekiem cyrku w tym cyklu jest artysta starszego pokolenia, iluzjonista, znany wszystkim miłośnikom cyrku: Pan Wiesław Jaśkowski. Przeprowadziłem z panem Wiesławem ciekawy wywiad. Zapraszam do lektury.
1) Kiedy i jak zaczęła się Pana przygoda ze sztuką
cyrkową?
W roku 1964 do mojego rodzinnego miasteczka Gorlic przyjechał Cyrk Arlekin. I Tak się zaczęła moja przygoda z cyrkiem. Od tej pory zafascynowany nim marzyłem by w przyszłości zostać artystą. Zbudowałem namiot , zorganizowałem kolegów i występowaliśmy na arenie cyrku podwórkowego. Potem cyrk się powiększył i wzbogacił o lepszy i dłuższy program. Nazywał się Cyrkiem " Clown". Po maturze zdałem do Julinka w roku 1972. W szkole Cyrkowej poznawałem warsztat artysty cyrkowego. I w ten sposób trafiłem do prawdziwego polskiego cyrku ( w tym czasie były cyrki państwowe )
2) Dlaczego iluzja?
Dlaczego Iluzja ? Dlatego , że zawsze podobały mi się tricki magiczne. Pierwsze kroki wskazał mi mój Ojciec, który również je wykonywał amatorsko.
3) Czy wykonywał Pan inną iluzję niż klasyczna?

4) W jakich cyrkach pan występował?
Pracowałem w wielu cyrkach. Zacząłem w państwowym cyrku Arlekin to było w 1974 roku. Potem był Cyrk As , Cyrk Warszawa, Cyrk Tramp , Cyrk Bajka. Następnie były to już cyrki prywatne : Cyrk Colosseum. Cyrk Milano , Cyrk Maska , Cyrk Europa . Cyrk Arizona , Cyrk Astoria. Wcześniej też w cyrku w Italii o nazwie "Circo di Francia "
5) Jak pan porówna obecny cyrk z cyrkiem sprzed
15-20 lat?
Trudno jest mi porównywać obecny cyrk z tym dawniejszym. Wkracza nowoczesność ! Trzeba się z tym pogodzić. Również w cyrkach mamy nowości. Jednak myślę , że powinniśmy dbać i szanować cyrk tradycyjny. Najlepsi mistrzowie areny cyrkowej tworzyli go i wypracowali przez wieki. Nie możemy o tym zapominać ! A więc powiedział bym tak : Cyrk Nowoczesny ? Tak ! ale jednak z poszanowaniem starych sprawdzonych fundamentów tej pięknej sztuki.
6) Co Pan sądzi o ekologach, którzy atakują cyrki?
O tych pseudo ekologach mam swoje zdanie. Są to grupy ludzi zupełnie pozbawionych zdrowego rozsądku . Nigdy i nigdzie nie widziałem aby ktoś w cyrku krzywdził zwierzęta. Przeciwnie ! są one traktowane jak najlepiej można. Mają okresowe kontrole weterynaryjne i rutynowe badania. Są traktowane jak członkowie rodziny. Są naszymi partnerami i współpracownikami na arenie cyrkowej.
7) W ostatnich latach występuje Pan w małych
cyrkach. Czy Pan je lubi jeśli tak to za co?
To prawda ! występuję w mniejszych cyrkach. Szczerze powiem: Lubię te małe cyrki! Są romantyczne i takie rodzinne. Zresztą nie jest to wcale ważne czy to mały czy wielki cyrk. Ważne by atmosfera była przyjazna i rodzinna.
8) Wiem, że Pana córka występuje w cyrku w tanecznych transformacjach ale
Czy ktoś jeszcze z przodków i rodziny
występował/występuje w cyrku?
Moja córka Claudia niedawno ukończyła uczelnię artystyczną w Krośnie . Jest tancerką i choreografem. Zamierza dalej studiować , od października w Krakowie na wydziale choreografii. Występuje często ze swoim partnerem na estradach i arenach z numerem tanecznej transformacji oraz ze swoją etiudą pt. " Sprzątaczka".Nikt z mojej rodziny nie występował i nie występuje w cyrku.
9) Co Panu sprawia przyjemność podczas występów
Praca na scenie i na arenie to moje życie , moja pasja , moje przeznaczenie. Nie wyobrażam sobie żyć bez cyrku. To zauroczenie cyrkiem trwa już od tylu lat ! czas mija , a ono trwa nadal...
10) Obecnie jest Pan konferansjerem w nowym Cyrku
Astoria czy wcześniej był Pan konferansjerem albo zajmował się inna dziedziną w
cyrku?
Iluzjonistą jestem " od zawsze " a konferansjerkę prowadziłem w wielu cyrkach. Również i na estradach.
Obecnie występuję i prowadzę program w nowym polskim cyrku ASTORIA. Jest to mały i piękny cyrk. Jestem bardzo zadowolony. Pracuję z moimi kolegami i przyjaciółmi z dawnych lat. Gramy codziennie i nie narzekamy na brak widzów. Karawana jedzie wciąż dalej i dalej . Mamy nadzieję , że daje radość i zadowolenie przybyłej pod nasz namiot publiczności.
11) Ma Pan jakieś plany na przyszłość?
Plany i marzenia? Mam ale nie będę o nich pisał. To mój sekret!
Dziękuję za wywiad. Wszystkiego dobrego!