Z okazji miesiąca tematycznego na blogu Lipiec 2020 z clownami, zapraszam na wywiad z mistrzem klaunady z Rosji. Artysta znany z Monte Carlo, największych cyrków w całej Europie, kreatywny, zabawny i ceniony clown. Wielu z Was pamięta go również z Cyrku Zalewski. Sympatyczny człowiek i artysta najwyższej klasy.
Panie i Panowie: Alex Bobylev! Miłej lektury!
1. Zacznę od tradycyjnego pytania. Jak i kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze sztuką cyrkową?
Po raz pierwszy do cyrku wszedłem w wieku 5 lat, kiedy tata zaczął pracować w orkiestrze cyrkowej. Oglądałam każdy program i w wieku 10-11 lat zdecydowałam, że chcę zostać nie tylko kimś w cyrku, ale i klaunem. I zacząłem uczyć się sztuki cyrkowej. Robiłem akrobacje, balans, muzykę. W wieku 15 lat przyjechałam do Moskwy i poszedłem do szkoły cyrkowej.
2. Co najbardziej fascynuje Cię w twórczości artysty i clowna?
© Karel Kludsky, książka „Life on the Manege”
Braliśmy udział 2 razy na festiwalach w Paryżu i raz w Monte Carlo. Te konkursy są jak trampoliny w życiu twórczym, gdy pierwszy raz byłeś zaproszony, to znaczy, że robisz coś ciekawego i widzi cię wielu agentów i dyrektorów cyrku. same w sobie te 2 konkursy mają oczywiście inny poziom i napięcie. Demain i Monte Carlo nie da się porównać z niczym, bo tylko tam doświadczasz takiej adrenaliny, że po prostu nie sposób sobie tego wyobrazić. Udział w tych konkursach jest wielkim zaszczytem!
Bardzo dobrze wspominamy pracę w Polskim Cyrku Zalewskim, szczególnie interesujący był udział w projekcie Gwiezdny Cyrk, w którym występowali z nami znani polscy artyści. Dyrekcja cyrku jest bardzo przyjacielska, a publiczność w Polsce bardzo fajna, reaguje na wszelkie żarty, śmieje się i robi gromkie brawa. Publiczność jest bardzo podobna do Rosyjskiej.
3. Dziękuję za tak cudowny cytat, coś w tym jest!
Tworzysz z żoną duet clownów, jak się dogadujecie jako artyści? Czy jest to łatwe?
Moja żona i ja jesteśmy w pracy i w domu przez cały czas, jestem bardzo wygodny i lubię to, niektórzy ludzie przeszkadzają sobie nawzajem, kiedy są ciągle razem, ale nie u nas. Wszyscy mamy się dobrze i zawsze jesteśmy szczęśliwi, że możemy jeździć razem.
4 Występowałeś na festiwalu w Monte Carlo i Demain Festival w Paryżu. Jak wspominasz te wielkie imprezy cyrkowe? Czy to było trudniejsze, bardziej stresujące?
5. Pamiętam Pana występ w Polsce w Cyrku Zalewskim w 2009 roku. Jak wspomina Pan ten rok w Cyrku Polskim? Bardzo podobał mi się Wasz duet.

6. Łączy Polaków i Rosjan słowiańska krew i gościnność! Dziękuję za tak miłe słowa o Polsce! Następne pytanie: Jesteś absolwentem szkoły cyrkowej w Moskwie. Czy szkoła cyrkowa w świecie cyrku jest dziś ważna?
7. Skąd masz pomysły na kolorowe i oryginalne kostiumy i rekwizyty? Sam je tworzysz?
![]() |
Anatolij Smykow |
8. Jak długo trwa przygotowanie repryz do przedstawień, co jest dla Ciebie najtrudniejsze na arenie?
9. Rosja słynie z bardzo dobrych klaunów. Czy Ty też tak uważasz?
10. Czy masz jakieś plany na przyszłość, marzenia związane z karierą artysty cyrkowego?
Dziękuję bardzo za udzielenie odpowiedzi! Życzę aby marzenia się spełniły, a ja bardzo chciałbym zobaczyć Pana z żoną na arenie na żywo!
Dziękuję 😁