POLECANY POST

CYRK FANTAZJA - 5 LAT NA VIDEO

19 grudnia 2021

Cyrk Gdańsk i Cyrk Poznań w złotej erze

 Nie ulega wątpliwością, że Polski cyrk w okresie od lat 50-tych do lat 80-tych przeżywał swoje najlepsze czasy w historii. Wczoraj na blogu umieściłem krótką wzmiankę na temat cyrków z okresu z przed 20-30 lat, które w nazwie miały nazwy miast w Polsce, dziś temat ten sam, ale lata nieco wcześniejsze. 

Cyrk Gdańsk swoje początki miał w połowie lat 50-tych, nazwę przybrał nieco później, gdyż wcześniej cyrki miały w nazwach tylko numerację. O tym cyrku niestety nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji, ale podobnie jak inne cyrki należące do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych w programie zatrudniał artystów głównie po szkole cyrkowej, lecz nie brakowało w nim artystów z zagranicy. Poniżej program z 1967 roku oraz fotografia z 1963. Nie był tak rozpoznawalny jak Arena, As, Kometa czy nawet Poznań, być może dlatego, że jego trasa nie była zbyt rozległa. 




Zacznę od cyrku, który został wybudowany w Poznaniu w 1929 roku, początkowo był to gmach na Powszechną Wystawę Krajową, jako część rozrywkowa wystawy, wówczas jednego z największych tego typu wydarzeń w kraju. W 1932 roku budynek został odkupiony przez Romana Andrzejewskiego, który przerobił obiekt na cyrk, w którym regularnie odbywały się widowiska cyrkowe oraz inne imprezy kulturalno-rozrywkowe oraz popularne zawody bokserskie. W spektaklach cyrkowych występowali znani artyści z kraju i zagranicy, obok budynku był lunapark. Niestety po 4 latach z powodów finansowych budynek został zlicytowany. Po wojnie budynek stał się tylko i wyłącznie magazynem dla Teatru Wielkiego. Zabytkowy budynek Cyrku Olimpia spłonął w noc sylwestrową 1994 roku w wyniku zaprószenia ognia przez grupę nastolatków bawiących się petardami.

Po wojnie Cyrk nr. 2? po kilku latach przybrał nazwę Poznań. Był to już cyrk objazdowy z ogromnym namiotem i bogatym programem artystycznym. Kilka zdjęć z lat 60-tych i programy poniżej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz