POLECANY POST

CYRK FANTAZJA - 5 LAT NA VIDEO

1 maja 2022

CYRKI STACJONARNE EUROPY ŚRODKOWEJ I ZACHODNIEJ. CZĘŚĆ 2

Z okazji cyrkowej majówki na blogu zgodnie z obietnicą zapraszam w drugą część podróży po cyrkach stacjonarnych Europy środkowej i zachodniej. 


CIRQUE d'HIVER PARYŻ: uznawany jest za najstarszy cyrk świata, patrząc na historię tego budynku, to rzeczywiście jest najstarszym cyrkiem stacjonarnym w Europie. Wzniesiony został w 1852 roku, prawie sto lat po pierwszym współczesnym cyrku, Cirque d'Hiver początkowo nazywał się Cirque Napoléon, a później Cirque National. Ozdoby czyli przede wszystkim rzeźby projektowali najznamienitsi artyści w ówczesnej Francji, a większość z nich po renowacjach możemy po dziś dzień zobaczyć w tym pięknym budynku. wielokąt o średnicy 42 m, z dwudziestoma bokami a jego wnętrza są uznawane za najpiękniejsze spośród wszystkich cyrków i nie tylko. Obecna nazwa Cirque d'Hiver jest od 1873 roku. Dzięki rodzinie Bouglione, która od momentu przejęcia w 1934 roku wiedziała, jak uczynić go świątynią sztuki cyrkowej. Miejsce to gościło największych artystów z całego świata, choć w ostatnich latach cieszy się nieco mniejszą sławą, to i tak spektakle w tym magicznym miejscu w tak dużej metropolii jakim jest Paryż są wyjątkowe. W budynku mieści się również muzeum rodziny Bouglione.



CYRK BUSHA WROCŁAW: W 1877 roku Circus E. Renza a już rok później w szkiletowo-murowanym budynku mieścił się Cyrk Busha. Budynek był na planie 12-sto boku, a od 1885 roku został przebudowany na murowany z olbrzymią kopułą, jego stajnie mogły pomieścić ponad 100 koni, a boksy były dostosowane do takich zwierząt jak: słonie, foki czy żyrafy. Do końca II wojny światowej Wrocław, a właściwie Breslau to były tereny Niemiec.  Circus Bush mógł pomieścić niemal 6000 widzów, będąc jednocześnie jednym z największych cyrków w Europie. 
W budynku odbywały się nie tylko widowiska cyrkowe, lecz także zawody zapaśnicze czy koncerty. Po siedmiu latach wskutek przebudowy cyrk był już neorenesansową, murowaną budowlą nakrytą stalową, przeszkloną kopułą. Wreszcie Paul Busch, który nabył cyrk w 1903 roku, zadbał o nową scenę teatralną i basen pod podłogą areny z myślą o wodnej pantomimie. Jak dawniej widownię przyciągała tresura zwierząt, popisy iluzjonistów i akrobatów, jednak w 1934 roku zorganizowano tu nawet mistrzostwa świata boksu zawodowego. To wszystko na terenie dzisiejszego placu Rozjezdnego we Wrocławiu. 


Do roku 1944 odbywały się w Cyrk Busha występy cyrkowe z dużą ilością zwierząt i artystów. W 1945 roku podobnie jak bratni cyrk w Dreźnie został doszczętnie zniszczony przez armię czerwoną.
Jako ciekawostkę dodam, że nie był to pierwszy cyrk w Breslau.Nieco wcześniej był już mniejszy Cirkus Krager, o którym nie zachowało się więcej informacji. 
Zdjęcia: Fotopolska



CIRCUS KRONE MONACHIUM: Pierwszy budynek oddany do użytku w 1919 roku to była drewniana konstrukcja mogąca pomieścić około 4000 widzów. Był także wynajmowany różnym organizacjom obywatelskim, politycznym i religijnym do organizowania spotkań i przemówień w tym często Partii Nazistowskiej z Hitlerem na czele. W grudniu 44 budynek został zbombardowany przez wojska alianckie.Po zakończeniu II wś w 1945 r. zbudowano tymczasową drewnianą konstrukcję na 1800 miejsc, tak aby Circus Krone mógł kontynuować swoje cyrkowe przedstawienia.Trzeci i obecny budynek Circus Krone, otwarty w 1962 roku, to wielofunkcyjny obiekt na 3000 miejsc. Nadal służy jako główna siedziba i stały budynek cyrkowy Circus Krone, który jest uważany za „najsłynniejszy tradycyjny cyrk w Europie”.Circus Krone zajmuje ten budynek co roku na zimowy program cyrkowy. Od 1959 do 2008 roku w Circus Krone Building odbywała się coroczna transmitowana przez telewizję niemiecka gala Stars in der Manege . Program telewizyjny był zbiórką pieniędzy na cele charytatywne, w której znane osobistości, takie jak gwiazdy filmowe i osobistości sportu, były zapraszane do występów cyrkowych ze zwierzętami Circus Krone. Czyli jak nasz program Artyści Dzieciom czy Gwiezdny Cyrk. W tym budynku gościły też zespoły jak AC/DC czy Beatlesi.


CIRCUS RENZ W BERLINIE: był to początkowo cyrk tego samego właściciela co we Wrocławiu czy Kopenhadze. Siedziba cyrku renz powstała w 1842 roku, ale w związku z budowa stacji kolejowej została przeniesiona w 1879 roku. W 1888 roku w nowej lokalizacji cyrk prężnie się rozwijał, a lokalizacja była dawną halą targową. Widownia mogła liczyć jednorazowo niemal 6 tysięcy osób.Syn Ernsta Renza, Franz, musiał zamknąć firmę 31 lipca 1897 z powodu trudności finansowych. 28 października 1899 Albert Schumann (1858–1939) przejął budynek cyrku w Berlinie i prowadził własny Circus Schumann do 1918 roku.


COLISEU DOS RECREIOS LIZBONA: Budynek otwarto w 1890 roku w Lizbonie, przez długi czas służył jako miejsce występów cyrkowych, od lat 60-tych występy cyrkowe odbywają się co raz rzadziej. W 2006 roku budynek przeszedł modernizację, przez co wnętrze znacznie mniej przypomina pierwotny cel tego sporego budynku. Budynek mieści maks 4000 osób, w ostatnich latach gościł tam Cirque du Soleil. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz