Źródło:kultura.onet.pl |
Mowa o Międzynarodowej konferencji poświęconej sztuce cyrkowej, zatytułowana :Cyrk: genealogie, imaginaria, translacje. Odbędzie się ona w dniach 6-8 maja w Instytucie Teatralnym im Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konferencja ta jest jedną z kilku w ramach cyklu "W świecie widowisk"
Jak twierdzą organizatorzy i pomysłodawcy konferencji: Badania nad cyrkiem nie mają w Polsce ugruntowanej pozycji. Często są tylko dodatkiem do tematów dotyczących innych widowisk(kultury popularnej)
Organizatorzy na stronie https://www.instytut-teatralny.pl/ piszą:
Proponujemy powrót do wciąż nierozstrzygniętego pytania o pozycję cyrku w środkowoeuropejskiej odmianie nowoczesności. Z jednej strony był on instytucją życia społecznego, podlegającą przeobrażeniom, posiadającą swoją, niedostatecznie opisaną i udokumentowaną, bogatą historię związaną z konkretnymi ludźmi i miejscami. Z drugiej – stanowił rozrastające się wraz z upływem czasu imaginarium: archiwum form, wyobrażeń, wzorców kulturowych, typów symbolicznych i praktyk kulturowych. Cyrk odcisnął swój ślad we wszystkich odmianach sztuk, w każdym niemal rodzaju produkcji artystycznej. Jego cywilizacyjna i kulturowa pozycja opierała się na dynamicznych, niepokojących paradoksach: była wpływowa i marginalna, wzbudzała fascynację, a jednocześnie pogardę. Cyrk stanowił realizację cywilizacyjnego marzenia o sztuce egalitarnej, a zarazem – jak pisze Starobinski w eseju „Wydrwieni zbawcy” – dostarczał nowoczesnemu umysłowi obrazu „hiperbolicznego skoku poza jakikolwiek sens”. Nieistniejąca, a przecież przez wielu uprawiana dziś „cyrkologia” potrafi na nowo rozpalać umysły – w obszarze jej zainteresowania widnieje w końcu długi rejestr aktualnie dyskutowanych tematów, bogaty katalog obsesji współczesności.
Panele dyskusyjne przez 3 dni będą na naprawdę wiele tematów. Wśród nich między innymi:
- Cyrk w perspektywie archeologii mediów
- Nienapisana historia cyrku w Europie Środkowo-Wschodniej
- Cyrkowe mikrohistorie, historie lokalne, historie osobiste
- Instytucjonalizacja cyrku, społeczna historia cyrku
- Filozoficzne rozważania o cyrku, metafora cyrku w języku filozofów
- Cyrkowe języki i formy (przestrzeń, muzyka, obraz)
- Osiągnięcia nauki i techniki w cyrku, cyrk a idea postępu
- Teatralność cyrku – cyrk w teatrze
- Cyrk u narodzin filmu, tańca współczesnego, kabaretu
- Cyrk a sport
- Cyrk jako archiwum motywów i cytatów dla literatury, teatru, sztuk wizualnych, filmu, komiksu, reklamy, etc.
- Ideologie polityczne na arenie cyrkowej: cyrk a idea narodowa, podboje kolonialne, faszyzm, cyrk w okresie komunizmu
- Kontrkultura i nowy cyrk, cyrk jako sztuka krytyczna
- Publiczność w cyrku
- Nieoczywiste związki cyrku z karnawałem, ludyczność cyrku
Oraz inne tematy.
Trzeba przyznać, że konferencja zagłębi się w wiele ciekawych dziedzin i porównań. Dobrze by było aby dodać jeszcze temat zwierząt w cyrku. Na konferencje są zaproszeni wszyscy w tym również badacze teatru, histori sztuki, socjologowie itp.
Sądzę, że jest to świetna inicjatywa i oby takich więcej. Mam nadzieję, że nie dojdzie na niej do jakiejkolwiek krytyki cyrku/sztuki cyrkowej tym bardziej przez osoby, które nie mają o niej większego pojęcia.
Więcej informacji: TUTAJ